Nauka pływania na windsurfingu

Nauka pływania na windsurfingu

Skrócony samouczek - Jak nauczyć się pływać na desce z żaglem - radzi Maciek Borowski , instruktor szkoły windsurfingu Habenda w Sarbsku.

1. Wybierz odpowiedni sprzęt. Weź wyporną ( 200 - 260 litrów ) i szeroką ( 80 - 100 cm ) deskę z mieczem ( to ta większa bliżej środka płetwa ) otwartym - opuszczonym do wody. Żagiel - pędnik o powierzchni 1,0 - 3,0 m2 dla dzieci 2,5 - 4,0 m2 młodzież i dorośli.

2. Ważna jest pogoda i akwen. Rozpocznij naukę przy słabym wietrze 1 - 2 st. w skali Beauforta - delikatnie zmarszczona woda na akwenie , bez większych fal utrudniających utrzymanie się na desce. Najlepszy będzie płytki akwen ok. 1 m - po pierwsze bezpiecznie , po drugie mniejszy wysiłek przy wchodzeniu po raz kolejny na pokład.

3. Pamiętaj o bezpieczeństwie. Pędnik ( żagiel z bomem i masztem ) przenoś i pozostawiaj w taki sposób , aby maszt był skierowany w stronę wiatru. Podczas pływania noś kamizelkę asekuracyjną. Kiedy upadasz i grozi Ci uderzenie masztem w głowę , chroń ją krzyżując nad głową ramiona. W sytuacji , gdy żagiel z deską się rozłączą , goń jak najszybciej odpływającą deskę , a później klęcząc lub leżąc na niej możesz wiosłować ramionami.

4. Ustal kierunek wiatru. Jest on prostopadły do fal , które obserwujesz na akwenie.

5. Wejdź na deskę. Wnieś do wody pędnik , dołącz do niego deskę. Ustaw deskę bokiem do wiatru ( deska jest skierowana wzdłuż fal ). Pędnik przerzuć z wiatrem , na zawietrzną. Wiatr wieje Ci na plecy , spotyka najpierw Ciebie , później deskę , a na końcu pędnik. Wejdź na deskę w rejonie masztu , stopy jedna przed masztem ( bliżej przodu - dziobu ), jedna za nim , odległość między stopami na szerokość bioder. Sznurek , fał startowy w łapki , teraz lekko ugięte kolana , pępek w stronę nieba i ściśnięte pośladki - to dobra postawa do podniesienia.

MACIEJ BOROWSKI
e-mail : habenda@windsurfing-habenda.pl
Maciej : 502 542 064

Powrót na stronę główna - kliknij